PODSUMOWANIE KONFERENCJI "PROBLEMY EKSPLOATACJI I OBSŁUGI MASZYN ELEKTRYCZNYCH W ELEKTROWNIACH I DUŻYCH ZAKŁADACH PRODUKCYJNYCH” 2024
8-9 maja 2024 roku w historycznym centrum Radomia, w hotelu i restauracji „Nihil Novi” odbyła się 6. konferencja naukowo-techniczna zorganizowana przez ZUT Energoaudyt wspólnie z IRIS Power - A Qualitrol pod tytułem "PROBLEMY EKSPLOATACJI I OBSŁUGI MASZYN ELEKTRYCZNYCH W ELEKTROWNIACH I DUŻYCH ZAKŁADACH PRODUKCYJNYCH”.
Podczas dwóch dni eksperci i specjaliści z dziedziny energetyki omawiali aktualne zagadnienia i dzielili się swoimi opiniami i rozwiązaniami.
W pierwszym dniu konferencji, poświęconym pracy generatorów, swój referat przedstawił Mariusz Mazur na temat „Kompensatory synchroniczne jako element poprawy bezpieczeństwa systemu w czasie transformacji energetycznej”. Aktualność tematu polega na tym, że kompensatory synchroniczne, wraz z rozwojem energetyki odnawialnej i związanymi z tym zmianami w pracy systemu, z pewnością będą pracowały w KSE. Przypuszczalnie będą to zarówno całkowicie nowe maszyny, jak też odstawiane konwencjonalne jednostki wytwórcze po ich konwersji. Po wystąpieniu rozwinęła się aktywna dyskusja o praktycznej stronie i realizacji tego rozwiązania.
Nasi międzynarodowi partnerzy z Iris Power Qualitrol i Veski uzupełnili tematykę dotyczącą monitoringu stanu generatorów oraz silników.
Menadżer Działu Technicznego Obsługi Maszyn Wirujących w IRIS Power Qualitrol, Profesor inżynierii Mladen Sasic, przedstawił uczestnikom następujące tematy: “Analiza warunków powstawania wyładowań niezupełnych w wysokonapięciowych maszynach wirujących” oraz “Praktyczne przypadki powstawania wyładowań niezupełnych w układach izolacyjnych uzwojeń generatorów oraz silników”. Uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań o problemy, z którymi sami się spotkali w eksploatacji i zobaczyli, jak można zapobiegać ich pojawieniu się w przyszłości.
Dyrektor Zarządzający Veski, Magister Inżynierii Ozren Oreskovic, zaprezentował referat o tym, jak nowoczesne technologie już pomagają specjalistom i są wdrażane w sferze produkcji energii elektrycznej. Tematem jego wystąpienia było: „Wykorzystanie algorytmów uczenia maszynowego do usprawnienia monitorowania i diagnostyki hydrogeneratorów”.
Także w pierwszym dniu wystąpił Specjalista ZUT Energoaudyt Grzegorz Czempik. W swoim referacie "Metody badań off-line izolacji maszyn elektrycznych" podkreślił, że badania diagnostyczne wykonywane okresowo pozwalają na oszacowanie stopnia degradacji izolacji uzwojeń oraz pozwalają ocenić czas jej życia. Działania w tym zakresie zapobiegają wydatkom związanym z kosztowną awarią maszyny, nieplanowanym postojem i innymi problemami będącymi rezultatem niebezpiecznych uszkodzeń izolacji i przedstawił kilka metod pomiarowych oraz możliwości ich zastosowania.
Tradycyjnie drugi dzień konferencji był poświęcony pracy transformatorów, podczas którego wystąpiło wielu ekspertów.
Dr hab. inż. Paweł Rózga przedstawił referat: "Ciecze elektroizolacyjne do transformatorów - wybrane zagadnienia ze szczególnym uwzględnieniem właściwości dielektrycznych", w wyniku którego doszliśmy do wniosku, że ciecze dielektryczne proponowane przez producentów zawsze spełniają wymagania przypisanych im norm. Wymagania normatywne są jednak mocno ograniczone w relacji do rzeczywistych problemów wynikających z eksploatacji cieczy dielektrycznych w transformatorze (impregnacja, starzenie, narażenia udarowe, układy mieszane ciecz-dielektryk stały, rozkład pola elektrycznego itp.). Stąd producenci cieczy wychodzą naprzeciw standardom, oferując odbiorcom szeroką gamę danych dotyczących badań właściwości fizyko-chemicznych cieczy w różnych warunkach probierczych. Producenci transformatorów starają się opracować własne testy akceptacyjne dla nowych cieczy izolacyjnych wykraczające poza przypisane standardy, by jak najlepiej dostosować ofertę do krajowych warunków eksploatacyjnych.
O tematyce remontów transformatorów swoje wystąpienia przedstawili specjaliści Hitachi Energy i Prezes ZUT Energoaudyt Mirosław Zając.
Na temat "Analityki związków furanu w olejach transformatorowych" swój referat i wyniki badań przedstawiła Magdalena Łuszcz, omowiając zależność stężenia związków furanu od miejsca poboru próbki, czasu ich przechowywania oraz ekspozycji na promieniow.
A ze specjalistą z Ukrainy, Serhiyem Staś, rozmawialiśmy o aktualności regeneracji oleju transformatorowego.
Pomimo naukowo-technicznego charakteru konferencji, uczestnicy mieli możliwość porozmawiać w nieformalnej atmosferze, cieszyć się muzyką utalentowanej skrzypaczki z Radomia oraz zwiedzać historyczne miejsca Radomia z przewodnikiem, poznając ciekawe fakty z historii miasta.
Dziękujemy każdemu za aktywny udział w konferencji, wymianę opinii podczas dyskusji oraz wkład w organizację wydarzenia.
Podsumowanie Konferencji 2024 - film
Zobaczcie, jak przebiegła konferencja naukowo-techniczna ZUT Energoaudyt i IRIS Power "PROBLEMY EKSPLOATACJI I OBSŁUGI MASZYN ELEKTRYCZNYCH W ELEKTROWNIACH I DUŻYCH ZAKŁADACH PRODUKCYJNYCH” 2024 roku na wideo.